Идеята ми беше да направя хрупкави соленки с пикантен подправъчен вкус, които да вървят с вино и без вино , по всяко време на деня, преди йога, след йога, между практиките, защото знаем добре, че йога не се прави обилно нахранен, но не се прави и гладен със скрибуцащ стомах. И когато имаш по две практики на ден и куп задачи помежду им, две деца, които често са гладни и клиенти, които харесваш, обичаш и искаш да почерпиш с нещо приятно- е вижда се, че в този ден има причина да опиташ една съвсем лежерна рецепта. И си я измислих тутакси. Обичам да разполагам винаги с качествени подправки и добри брашна. Понякога купувам био- брашна, които смесвам, посъветвана от опитен специалист в хлебарството и сладкарството. Това е една своеобразна алхимия, която свикваш да прилагаш дори със затворени очи след придобиването на опитност. Например, ако си купите обикновено българско грахамово брашно…. с изненада може да усетите, че докато дъвчете току- що изпечената курабийка измежду зъбите ви скърцат пясък, камъчета и разни други недотам кулинарни “находки”. Отдавна не купувам евтино пълнозърнесто брашно от супермаркета. Купувам предимно немски брашна или висок клас български.
За тази рецепта, която исках да е по- безглутенова, но не напълно, смесих два вида брашно- от елда и от лимец. И двете са био. Има смисъл да платиш двойно за нещо, отглеждано без пестициди. В специалните класове по детоксикация, които с години провеждах много сме си говорили на тази тема.
Рецептата е на око, вероятно другия път ще има друг вкус, точно по тази причина, но това си има своя чар.
Продукти:
– брашно от елда ( в елдата няма глутен, а има много много протеин);
– брашно от лимец ( има глутен, но е много специфичен и не е вреден);
– доста зехтин ( дава хрупкавост на готовото изделие);
– 2 яйца, разбити с половин чаена лъж. сода бикарбонат- безглутенова+ чаена лъжичка ябълков оцет. Ако правите веган вариант сложете вместо яйца- ленено семе, смляно и накиснато във вода закратко или ксантанова гума, която се явява перфектен спойващ агент ( купува се от био- магазините);
– чили на вкус+ кимион на вкус (смелих ги в ел.кафемелачка на прах); сложих поне по 1 чаена равна лъжичка от двете, защото са невероятно полезни за имунитета и не само за него, а и са много вкусни;
– 2 супени лъжици червено вино;
– подправки- те са основното, защото соленките реших да бъдат пикантни, повече от общоприетия вкус: чубрица, сминдух, майорана, хималайска сол, куркума, черен пипер ( дългозърнест, скоро се запознах с него, доста е мек като структура), червен пипер, риган, розмарин, босилек и каквото друго предпочитате.
– 1 ч.чаша овесени ядки ( фини);
– вода- до меко тесто;
ПРИГОТВЯНЕ:
Оместваме тестото набързо на ръка и докато месим си пожелаваме да стане както полезно, така и вкусно и много диетично , за да бъдем доволно сити, здрави и елегантни! Откъсваме малки топчета тесто, оформяме като мини солетки или по- дълги ( децата ги харесват много), навлажняваме с вода повърхността им и ги овалваме в сериозно количество суров белен слънчоглед, тиквено семе, овесени ядки, сусам. От тази смес отива доста количество, така че предварително се подгответе. След изпичане семената стават хрупкави и придават заедно с подправките уникален аромат на соленките! Ако можехте да го усетите само!!!! Печем така оформените пръчици върху хартия за печене в предварително сгрята фурна на 170- 180 градуса с вентилатор/ или без/ до зачервяване и докато усетите как аромата ви приканва да ги вадите, охлаждате и нападате Това е достатъчен атестат, че са готови- следвайте аромата!
Съхранението нека бъде в херметична кутия, защото така не изсъхват!
Опитайте и се насладете.
Добър апетит!